Pinka lesná (Pinka obyčajná)

Fringilla coelebs (LAT) – Pěnkava obecná (CZ) – Common chaffinch (EN) – Zięba zwyczajna (PL) – Зяблик (RU)

Pinka lesná 01 Pinka lesná 02

Výskyt:

Je to azda náš najhojnejší malý vták rozšírený od nížin až po hornú hranicu lesa. Sťahovavý druh. Mnohé jedince, naj­mä staršie samce, však zostávajú po celú zimu v strednej Európe v blízkosti ľudských sídel. Hlavný jarný ťah prebieha v marci až v apríli, jesenný v septembri až v októbri. Obýva lesy všetkých druhov, ale aj parky, záhrady, otvorené polia s stromami.

Hniezdenie:

Hniezdi dva razy do roka. Výber miesta pre hniezdo i jeho stavba sú starosťou samice. Miskovité hniezdo s hrubými stenami je dokonale spletené z machu a lišajníkov a spevnené pavučinovými vláknami. Zároveň je výborne ukryté. Väčšinou je umiestené vysoko v kroch či na strome vo vidlici konárov. Má tvar hlbokého a usporiadaného kalicha, ktorý je bez­pečne vsadený do rázsochy konára. Použitý materiál bý­va mach zmiešaný s lišajníkmi, trávou, korienkami a perím a to všetko je pospájané pavučinami a masko­vané kôrou a lišajníkmi. Výstelka je z peria, korienkov, srsti, vlny a rastlinných vláken. Začiatok prvého hniezdenia je koncom apríla až v máji, druhého v júni.

Potrava:

V potrave prevažujú semená a plody, v menšej miere hmyz. Potrava tohto druhu sa mení v závislosti od ročného obdobia.

Opis

Veľká ako vrabec domový (dĺžka tela asi 150 mm, krídla 87 mm, chvosta 65 mm). Samček má temeno a krk sivé, chrbát gaštanový, trtáč zelenkastý, chvost čierny s bielymi okrajovými kormidlovacími perami, spodnú stranu tehlovočervenú, v zime je svetlejšiu. Na krídle sú dva svetlé pásiky a krajné chvostové perá s bielymi škvrnami. Samička je na chrbtovej strane hnedoolivová, na brušnej svetlejšia, sivohnedá.

 

Dôležité údaje:

Hmotnosť : 18 – 29 g

Rozpätie krídel: 24,5 – 28,5 cm

Dĺžka tela: 14 – 16 cm

Doba inkubácie: 12-13 dní

Počet vajec: 4-6 ks bledomodrastej, sivohnedej alebo červenohnedej farby (dvojaký typ sfarbenia) s červenohnedými rozmazanými škvrnkami, čiaročkami a bodkami

Doba odchovu mláďat: 12-14 dní

 

Spev:

Spev sa skladá z energickej série približne tuctu tónov, ukonče­ného vyvrcholením „čaj – raf – čák“. Ostatné hlasové prejavy predstavujú, dobre známe a často opakované „pink – pink“, počuť však možno aj „čvip“. Pri vyľakaní sa ozýva aj zvláštnym „tríí“ (tzv. volanie dažďa) a počas letu hlbokým „djyp djyp“.

 

Pinka lesná 03 Pinka lesná 04

Ďalšie info:

Pinky začínajú obsadzovať svoje teritóriá počas februára, u nás začiatkom marca a ihneď sa začnä ohlasovať zvonivým spevom. Počas letu sú nápadné biele škvrny na krídlach a súčasne sú aj charakteristic­kým znakom druhu. Pinka lesná sa dá určiť často už z diaľky podľa týchto dvoch bielych prúžkov, ale aj bieleho kraja chvosta. V zim­ných mesiacoch zbierajú na zemi semená, často v spo­ločnosti vrabcov a iných pinkovitých vtákov. V tomto období niekedy vytvárajú veľké kŕdle, ktoré sa môžu skladať z vtákov jedného pohlavia.

Zdroj info:

http://sk.wikipedia.org/
http://cs.wikipedia.org/
http://snaturou2000.sk/zivocichy
http://www.xeno-canto.org/

 

01. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Fringilla_coelebs_-Airmyn,_East_Riding_of_Yorkshire,_England_-male-8_(1).jpg#mediaviewer/File:Fringilla_coelebs_-Airmyn,_East_Riding_of_Yorkshire,_England_-male-8_(1).jpg
02. http://fr.wikipedia.org/wiki/Pinson_des_arbres#mediaviewer/Fichier:Chaffinch_(Fringilla_coelebs).jpg
03. http://fr.wikipedia.org/wiki/Pinson_des_arbres#mediaviewer/Fichier:Pinson_des_arbres_%E2%80%93_Fringilla_coelebs_moreletti_%E2%80%93_Flamengos_Fayal_A%C3%A7ores_222.jpg
04. http://fr.wikipedia.org/wiki/Pinson_des_arbres#mediaviewer/Fichier:Baya%C4%9F%C4%B1_ispinoz_yavru.jpg