Žltochvost domový

Phoenicurus ochruros (LAT) – Rehek domácí (CZ) – Black Redstart (EN) – Kopciuszek zwyczajny (PL) – Горихвостка-чернушка (RU)

Žltochvost domový 01 Žltochvost domový 02

Výskyt:

Obýva skalnaté oblasti, zanedbané budovy. Pôvodne hniezdil v skalných štrbinách. Zatiaľ čo žltochvost lesný hniezdi vyslovene v dutinách, žltochvost do­mový využíva na hniezdenie rôzne polodutiny, výklenky či štrbiny v stenách. Hniezdo umiesťuje za strešné trámy, v dierach po tehlách v múre, skalnatých rímsach, pod mostami alebo aj v dutine na zemi.

Hniezdenie:

Hniezdo je akoby voľne pospájaná čaša zo suchej trávy a rastlinných stoniek. Vystlané je vlnou, srsťou a perím. Stavia ho samica.

Potrava:

Hmyz, pavúky a mnohonôžky, príležitostne aj bobule.

Opis:

Samce sú nápadné takmer čiernym sfarbením, ktoré kontrastuje s bielym poľom na krídle. Ročné samce sú na jar ešte veľmi podobné samiciam a iba malá časť z nich je v tom čase už tma­vo sfarbená. Mláďatá sú hnedšie ako samica a sú drobno škvrnité na vrchnej aj spodnej časti. V zime je operenie hnedšie, a tak sa javí aj menej škvrnité. Chvost a trtáč obidvoch žltochvostov sú hrdzavočervené.

Samice sú prevažne matne sivohnedé. Mladé vtáky sú tmavšie ako mladé žltochvosty lesné a spodnú stranu tela majú menej škvrnitú.

 

Dôležité údaje:

Hmotnosť : 15 – 19 g

Rozpätie krídel: 23 – 26 cm

Dĺžka tela: 14 – 15 cm

Doba inkubácie: 14 dní

Počet vajec: 5 – 10 svetlých vajíčok

Doba odchovu mláďat: 12 – 14 dní

 

Spev:

Sledy slabík sú rovnako ako pri žltochvostovi lesnom trojslabičné a za­čínajú sa radom tónov „jir-tititi“, potom s vŕz­gavým zasyčaním, následne sa sled končí niekoľkými hvízdavými tónmi. Vábením je často drsné „níít“ alebo „híít-tek-tek“.

 

Žltochvost domový 03 Žltochvost domový 04

Ďalšie info:

Žltochvost zvyčajne spieva z budov. Ozýva sa skôr ako iné vtáky, eš­te za úplnej tmy trilkovltým spevom so štrkotavou melódiou, sediac vysoko na streche. Pri pohľade zozadu a počas letu je nápadný hrdzavý trtáč a chvost, ktorý je navyše v strede tmavší.

Zdroj info:

http://sk.wikipedia.org/
http://cs.wikipedia.org/
http://snaturou2000.sk/zivocichy
http://www.xeno-canto.org/

 

01. http://de.wikipedia.org/wiki/Hausrotschwanz#mediaviewer/Datei:PhoenicurusOchrurosGuntherHasler01.jpg
02. http://de.wikipedia.org/wiki/Hausrotschwanz#mediaviewer/Datei:Phoenicurus_ochruros_female.jpg
03. http://de.wikipedia.org/wiki/Hausrotschwanz#mediaviewer/Datei:Phoenicurus_ochruros_Naked_Squabs_Hungry.jpg
04. http://de.wikipedia.org/wiki/Hausrotschwanz#mediaviewer/Datei:PhoenicurusOchrurosGuntherHasler03.jpg