Trasochvost biely

Motacilla alba (LAT) – Konipas bílý (CZ) – White Wagtail (EN) – Pliszka siwa (PL) – Белая трясогузка (RU)

Trasochvost biely 01 Trasochvost biely 02

Výskyt:

Najhojnejší z našich trasochvostov. Ľudovo sa mu hovorí „trasorítka“. Rozšírený je po celom území Slovenska, hojnejšie v nížinách. Vystupuje zväčša do výšky 1 300-1 400 m, vyššie býva už oveľa zriedkavejší. Sťahovavý a prelietajúci druh, zriedkavo prezimuje. Vtáky zo severnej čas­ti kontinentu migrujú na zimu na juh. Pri týchto vtákoch je počas zimy známe ich spoločné odpočívanie v celých kŕdľoch, pričom si na tento účel vyberajú stromy, porasty trste a iné oddychové miesta. Pôvodne sa vyskytoval len na brehoch potokov a riek, dnes všade v otvorenej krajine, často v blízkosti ľudských sídiel, vodných plôch každého druhu a terén, kde má možnosť hniezdenia. Súvislým lesom sa vyhýba.

Hniezdenie:

Hniezdo býva umiestnené v dutinách a polodutinách všetkých druhov stromov alebo zákutiach trávnatých brehov, v otvorených dutinách múrov a budov, predovšetkým ak sa nachádzajú pri hospodár­skych dvoroch. Trasochvosty niekedy vy­užívajú aj staré hniezda iných vtákov vrátane belorítok. Hniezdo trasochvosta bieleho zvykne byť dobre ukry­té a často býva umiestnené blízko vody. Postavené je zo stebiel trávy, tenkých konárikov, machu a listov. Výstelka je z vlny alebo srsti a peria. Stavbu hniezda a väčšinu inkubácie zabezpečuje samica. Hniezdi dva razy do roka. Začiatok prvého hniezdenia je v apríli, druhého v júni.

Potrava:

Živí sa prevažne hmyzom a inými drobnými bezstavovcami.

Opis

Malý vták s dlhým chvostom charakteristického sfarbenia. Čelo a široký pás cez oči na boky krku sú biele, temeno, záhlavie a zadná časť krku, práve tak ako brada, hrvoľ a predná časť pŕs je čierna. Chrbát je sivý, brucho biele. Dlhý chvost; nikdy nemá žlté perie. Obe pohlavia sú podobné, samica je však na chrbte tmavosivá a na hrudi má menej čiernej. V zime majú dospelé vtáky bielu hruď a chrbát svetlejšie. Mladé vtáky sú hnedosivé s žltohne­dými škvrnami na hlave, hrudi a hrdle.

 

Dôležité údaje:

Hmotnosť : 19 – 27 g

Rozpätie krídel: cm

Dĺžka tela/ krídla/ chvosta: 18/ 8-9/ 7,7 – 9,3 cm

Doba inkubácie: 12-14 dní

Počet vajec: 5-6 na belavom podklade husto tmavosivo škvrnitých vajec

Doba odchovu mláďat: 13-15 dní

 

Spev:

Najtypickejším hlasovým prejavom je vábenie „cilip-cívit“. Spevom je trochu nenápadné rýchle švitorenie, často doplnené vábením. Varovným hlasom je ostré, odsekávané „cizis“.

 

Trasochvost biely 03 Trasochvost biely 04

Ďalšie info:

Možno ho vídať pri pobe­hovaní po zemi a chytaní hmyzu či vyletovaní do po­vetria za muchami. Často pokyvkáva dlhým chvostom a hlavou vykonáva zvlášt­ne pohyby dopredu a dozadu. Počas tokania predvádza samec pred samicou zložitý trepotavý let a ustavične pritom švitorí. Nápadné sú predovšetkým v lete a v jeseni spoločne nocujúce kŕdle v počte viac ako 100 jedincov. Za nocovisko si vyberajú stromy, trsťové porasty, v mestách porastené múry a ojedinele aj osvetlené priečelia obchodných domov.

 

Zdroj info:

http://sk.wikipedia.org/
http://cs.wikipedia.org/
http://snaturou2000.sk/zivocichy
http://www.xeno-canto.org/

 

01. http://ibc.lynxeds.com/photo/white-wagtail-motacilla-alba/bird-walking-along-embankment
02. http://ibc.lynxeds.com/photo/white-wagtail-motacilla-alba/they-lock-feet-together
03. http://www.animale-salbatice.ro/imagini/pasari/codobatura-alba-2.jpg
04. http://www.naturess.net/clanky-foceni_ptaku_pri_napajeni_a_pri_koupani-26