Brhlík lesný

Sitta europaea (LAT) – Brhlík lesní (CZ) – Eurasian Nuthatch (EN) – Kowalik zwyczajny (PL) – Обыкновенный поползень (RU)

Brhlík lesnýBrhlík lesný

Výskyt:

Vyskytuje sa najmä v listnatých a zmiešaných lesoch so starými stromami, vo vyšších nadmorských výškach vzácnejšie. Bežne obýva záhrady a mestské parky. Je to výrazne teritoriálny vták a iba výnimočne sa zatúla ďalej ako 30 km od hniezdiska. Na svojom teritóriu zostáva aj v zime.

Hniezdenie:

Hniezdi v bútľavých stromoch, stromových dutinách po ďatľoch alebo aj v búdkach; ak je otvor veľký, samička ho zmenšuje obrubou z hliny zmiešanej so slinami a niekedy aj s primiešanými rastlinnými vláknami. Tak sa ochráni proti vniknutiu väčších hniezdnych konkurentov do hniezdenj dutiny. Ak zahniezdi v búdke, vymuruje blatom aj štrbiny medzi stenami a strieškou, zvonku i zvnútra. Hniezdne lôžko vystiela najmä kúskami borovicovej alebo brezovej kôry.

Hniezdi 2 razy do roka. Kladie najčastejšie 5-8 vajec, na ktorých sedí zhruba 14 dní. Mláďatá opúšťajú hniezdo po ďalších 22 – 25 dňoch a už vedia dobre lietať.

Potrava:

Potravou je hmyz a jeho larvy, pavúky, ucholaky, semená a orechy vrátane vlašských, žalude a bukvice, menej bobuľami a plodmi ovocných stromov.

Príležitost­ne zbiera potravu aj na zemi, ale je to predovšetkým stromový lezúň. Brhlík prezerá pukliny kôry, kde hľadá potravu. Ak nájde orech, vkliní ho do pukliny kôry alebo do rázsochy a údermi zobáka ho rozbije – vtedy znejú údery takmer ako bubnovanie datľa. Brhlík je pozoruhodný tým, že si robí zásoby semien v štrbinách kôry stromov a zakrýva ich machom. Do zásoby odnáša aj krmivo z kŕmidiel.

Opis:

Je veľký ako vrabec (váži okolo 23 g), ale má väčšiu hlavu, krátky chvost, klinovitý zobák, krátke nohy a dlhé prsty aj pazúry. Vrch hlavy a tela je šedomodrý (u mladých s belasými čiarkami), letky sú tmavé. Čierny pruh, ktorý sa tiahne cez oko až k tylu, býva u samíc trocha užší, u mladých skôr hnedý. Brada, hrdlo a líca sú belasé, boky a spodné chvostové krovky okrové, u samca veľmi tmavšie, tehlovočervenkasté. Mladé vtáky sú na vrchnej časti hnedé s hnedým, menej nápadným očným pási­kom.

 

Dôležité údaje:

Hmotnosť : okolo 23 g

Rozpätie krídel: 23 – 27 cm

Dĺžka tela: 13-14,5 cm

Doba inkubácie: 14 dní

Počet vajec: 5 – 8 ks bielych vajec s hnedými škvrnami

Doba odchovu mláďat: 22 – 25 dní

 

Spev:

Spevom je trilkovité vykrikovanie, opisované ako kvikvikvi“. Vábením je krátke, energické a hlasité „tvet“, opakované často viac ráz po sebe, okrem toho aj ostré „zíít“ alebo energické „sit“, či jemnejšie sýkorkovité „si si“.


 

Brhlík lesný (3)Brhlík lesný (4)

Zdroj info:

http://sk.wikipedia.org/
http://cs.wikipedia.org/
http://snaturou2000.sk/zivocichy
http://www.xeno-canto.org/