Červienka obyčajná (Slávik červienka)

Erithacus rubecula (LAT) – Červenka obecná (CZ) – European Robin (EN) – Vörösbegy (HU) – Rudzik (PL) – Заря́нка (RU)

Červienka obyčajnáČervienka obyčajná

Výskyt:

Rozšírená na celom území Slovenska od nížin až po hornú hranicu lesa, vzácne i vyššie, v kosodrevine až do 1 600 m. V prevažnej miere sťahovavá, zimuje v stredomorských krajinách, ale niekoľko jedincov pravidelne zimuje aj u nás. Odlieta v septembri až októbri a vracia sa v druhej polovici marca. Obýva listnaté, zmiešané a ihličnaté iesy, parky s hustým krovinatým podrastom.

Hniezdenie:

Hniezdo stavia na zemi, alebo nízko nad zemou zväčša v polodutinách alebo aspoň sčasti je kryté (pod koreňmi stromov, na svahoch ciest, potokov a pod.). Červienka môže na tento účel využiť rôzne príležitosti vytvorené človekom – môže zahniezdiť v polobúdke, prípadne zahniezdi v kôlňach a záhradných búdach, starých kotlíkoch a kvetináčoch a podobne. Hniezdo z tráv, korienkov, machu a listov stavia samica. Hniezdi 2 razy do roka. Začiatok prvého hniezdenia je v apríli, druhého v júni.

Potrava:

Na jar a v lete zbiera rôzny hmyz (všetky vývinové štádia), pavúky a iné bezstavovce, na jeseň sa živí aj bobuľami rôznych drevín. Asi 80 % semien, ktoré prejdú zažívacím traktom červienky, nestráca klíčivosť a takto napomáha šíreniu drevín. Inak bývajú jednými z prvých návštevníkov kŕmidla.

Opis:

Má hnedé zafarbenie, spodnú časť hlavy, hrdlo, boky krku a prsia tehlovočervené a bruško belavé. Mladé červienky nemajú oranžovohrdzavú hruď a sú husto žltohnedo a hnedo škvrnité.

 

Dôležité údaje:

Hmotnosť : 16-18 g

Rozpätie krídel: 22 cm

Dĺžka tela: 12 – 14cm

Doba inkubácie: 13-14 dní

Počet vajec: 5-6 ks na belavom podklade červenkastohnedo škvrnitých vajec

Doba odchovu mláďat: 12-15 dní

Dĺžka života: max 12 rokov

 

Spev:

Spev je melancholický, slávnostný. Strofy začínajú vysokými ostrými tónmi a klesajú do slabších trilkovitých a flautovitých tónov znejúcich ako zurčanie potoka. Najčastejším hlasovým prejavom je „cíp“, pretiahnutejšie „síít“a ostré, vytrvalé „tik – tik – tik“. Slávik červienka sa ozýva spravidla počas súmraku. Vábením je ostré „cjk“, často znejúce v rýchlom slede niekoľko ráz za sebou.

 

Ďalšie info:

Dôverčivá červienka veľmi rada sprevádza záhradkárov, lebo na čerstvo pokopanej pôde nachádza rozmanitú potravu. Aj v zime je nápadná, krotká a dôverčivá, ale počas hniezdenia sa stáva utiahnutejšia. Veľké oči v porovnaní s ostatnými spevavcami prezrádzajú, že je to vtáčik aktívny aj za súmraku. Veľmi melodický, trochu smut­ne pôsobiaci spev je za ranného brieždenia prvý a večerného súmraku posledný vtáčí spev. Samček svoju pesničku prednáša z vyvýšeného miesta. Počuť ho už v predjarí a ešte aj v je­seni. Spev je je aj jedným z mála spevov, ktoré možno niekedy počuť dokonca aj v zime.

 

Zdroj info:

http://sk.wikipedia.org/
http://cs.wikipedia.org/
http://snaturou2000.sk/zivocichy
http://www.xeno-canto.org/