Drozd čierny

Turdus merula (LAT) – Kos černý (CZ) – Blackbird (EN) – Fekete rigó (HU) – Kos (PL) – Чёрный дрозд (RU)

Drozd čierny (1)Drozd čierny (2)

Výskyt:

Kedysi tieto divé populácie drozda čierneho patrili k obyvateľom lesov a podhorských oblastí, ktoré opúšťali iba pri nedostatku potravy počas tuhých zimných období. Existujú dve formy čiernych drozdov. Jedna žije v lesoch, je veľmi plachá a druhá sa prispôsobila životu v mestách, kde dokáže prezimovať. Tohto elegantného mestského vtáka často vídať poskakovať v parkoch, záhradách alebo poletovať na stromoch či okrasných drevinách pri vyhľadávaní potravy všade tam, kde je kúsok prírody. Do teplých krajín odlietajú prevažne samice s mláďatami.

Hniezdenie:

Drozdy hniezdia všade, kde je to len možné, ale najčastejšie na kríkoch a stromoch dva až štyrikrát do roka. Hniezdo – veľkú čašovitú stavbu z rastlinného materiálu spevneného bla tom a vystlanú suchou trávou a lístím stavia samica. Mnohé čerstvo vyliahnuté vtáky sa často stávajú korisťou domácich mačiek.

Potrava:

Patrí k vtákom, ktorý si dokáže srdnato brániť svoje životné teritórium najmä s príslušníkmi svojho rodu a rovnako bojovne sa správať všade tam, kde ide o získavanie potravy. Živí sa hlavne dážďovkami, ale nepohrdne hmyzom, červami, semenami a ovocím. Počas zimného obdobia navštevuje príbytky miest, kde nachádza rôzne potravinové pochúťky a stáva sa z neho všežravec.

Opis:

Je to druh patriaci medzi jednofarebné vtáky. Mladé samce sú hnedé, nemajú očný krúžok a majú tmavý zobák; samica: hnedá a jemne škvrnitá na hrdle. Mladé vtáky sa sfarbením podo­bajú samici, sú však viac dohneda. Konce pier na chrb­te majú žltohnedé a na spodnej časti tela sú strakaté, čo im dodáva škvrnitý vzhľad.

Samček: je celý čierny so žltým alebo žltooranžovým zobákom a žltým lemovaním očí.

Samička: je tmavohnedá s retiazkami tmavších škvŕn na hrdle a hrvoli.

 

Dôležité údaje:

Hmotnosť : 75–110 g

Rozpätie krídel: 34–40 cm

Dĺžka tela: 23 – 29 cm

Doba inkubácie: 13 – 14dní

Počet vajec: 4 – 6 ks modrozelených vajec s hrdzavými škvrnami

Doba odchovu mláďat  12 – 15 dní

Dĺžka života: až 20 rokov

 

Spev:

Spev drozda čierneho je jedným z najkrajších zo všetkých spevavcov. Rozoznáme ho ľahko podľa flautovej melódie, ktorá sa nesie široko ďaleko krajinou a jeho prenikavé trilkovanie často nepohltí ani hluk mesta. Spev sa skladá z apatic­kej, flautovitej melódie, ktorá sa nesie do značnej vzdialenosti a počuť ju aj cez hluk prechádzajúcich vozidiel. V podvečer je často počuť rýchle a dlho opakované „dyx-dyx-dyx“ a hysterické „či-ví“, ktoré vták opakuje viackrát za sebou v prípade, že je vyplašený. Počas letu často vydáva nariekavé „cíí“.

 

Ďalšie info:

Vyznačujú sa svojou prirodzenou ostražitosťou, plachosťou a schopnosťou prispôsobiť sa životu v blízkosti ľudí. Niektoré z nich dokážu komunikovať s človekom z bezprostrednej blízkosti.

Drozd čierny (3)Drozd čierny (4)

Zdroj info:
http://www.zitava.sk/zivocisstvo/cierny-krasavec
http://snaturou2000.sk/zivocichy
http://www.xeno-canto.org/